Vajinal Rahatsızlık

VAJİNAL RAHATSIZLIK


Yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen ve çoğu kez göz ardı edilen problemler

ATROFİK VAJİNİT

Menopoz süreciyle başlayan ve hatta doğum sonrasında emzirme sürecinde bile ortaya çıkabilen östrojen hormonundaki azalma, insanların sosyal yaşantılarını ve kişisel ilişkilerini ciddi ölçüde etkileyen bir dizi sorunları da beraberinde getirmektedir. En rahatsız edici problemler arasında, vajinal mukozadaki hücrelerin yeterince beslenememesi ve su alamaması nedeniyle ortaya çıkan atrofik vajinit yer almaktadır.

Menopoz süreciyle birlikte başlayan ya da doğumun ardından emzirme süreci esnasında meydana gelen östrojen hormonundaki azalma, kişilerin sosyal yaşamında ve kişisel ilişkilerinde ciddi bir etki yaratan bir dizi problemlere neden olmaktadır. En sıkıntılı problemlerden birisi de atrofik vajinit olup bu rahatsızlık, vajinal mukozadaki hücrelerin yeterince beslenememesi ve susuz kalması neticesinde ortaya çıkar. Bu durum, vajina ve vulva mukozasının giderek incelmesine yol açarak sonrasında bu mukozayı daha zayıf, hassas ve travmalara karşı daha dayanıksız hale getirmektedir.

Vajinadaki kuruluk, yanma ve sürekli bir rahatsızlıkhissi atrofik vajinitin bir sonucu olup bazı kişiler tarafından menopoz esnasında ve doğum yaptıktan sonra doğal bir durum olduğu düşünüldüğünden üzerinde pek durulmamaktadır. Yenilikçi lazer tekniği sayesinde, günümüzde bu problem önlenebilmekte olup ağrısız ve güvenli bir şekilde iyileşme sağlanabilmektedir.

CİNSEL İLİŞKİ ESNASINDA DUYULAN ACI (DİSPARÜNİ)

Atrofik vajinitin sonradan ortaya çıkan etkilerinden birisi de disparüni olarak da adlandırılan ilişki sırasındaki acıdır. Atrofik olan bir vajina ince ve hassas bir yapıda olup elastikiyetini kaybetmiştir ve her şeyden öte kuru ve serttir. Bunun neticesinde cinsel ilişki esnasında bir dizi olumsuz sonuçlarla karşılaşmakta olup bu durum, cinsel isteğin azalmasına ve kolayca zevk alınamamasına yol açan bir ilişkiyi başlatmaktadır.

Disparüni, ayrıca epizyontominin skarlaşması ya da spontan bir doğumdan kaynaklanan bir laserasyonun ardından meydana gelen preneal bölgedeki acı neticesinde de oluşabilmektedir.

Günümüzde acıya sebep olan etmenin tespit edilmesi ve en yeni lazer tedavisinin uygulanması, bu semptomun giderilmesinde en etkili yöntemdir.

İDRAR KAÇIRMA

Bu sorun, 35 yaşın üzerindeki bayanlarda görülen en yaygın sorunlardan birisini teşkil etmekte ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozmaktadır. Bu rahatsızlığın çeşitli tipleri ve düzeyleri mevcut olup stresten (gülme veya öksürme, ağırlık kaldırma), baskılamadan (beyindeki idrar uyarı kontrolünün bulunmaması sonucunda istemsiz olarak idrar kaçırma), karma nedenlerden (stres ve idrara çıkma baskılamasının birlikte tetiklediği idrar kaçırma problemi) ya da reflüden (iç basıncın üretradan fazla olacağı ölçüde mesanenin dolu olduğu durumda ortaya çıkan) kaynaklanabilmektedir.

Mahcubiyet ve utanma duygusu, kişileri çoğu kez bu problemle birlikte yaşamaya sevk ederek sorunla yüzleşmesini engellemektedir, ancak günümüzde bu sorunun çözümüne yardımcı olabilecek en son teknoloji ürünü ve cerrahi girişim gereksinimini minimum düzeyde tutan tedaviler mevcuttur.*

*İdrar kaçırma sorunu, tedavi edilmeden önce hekiminiz tarafından dikkatle tanılanması gereken karmaşık bir problemdir

BİLGİ İSTEK FORMU

Aşağıda yer alan iletişim formu ile tedavi merkezlerini, tedavi seansları ve size yakın uygulama merkezlerini öğrenebilir, soruları sorabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH